«

»

Čvc 17 2013

Print this Příspěvek

5 tipů pro zelenější a úspornější bydlení

1341441_contrasteJak udělat z vaší domácnosti lepší místo k bydlení? Proměňte ji v ekologickou. Zelená domácnost je totiž nejen ekonomická, ale nabízí i zajímavé designové řešení. Přinášíme vám rady, jak prospět životnímu prostředí i vašemu rodinnému rozpočtu.

1. Posviťte si úsporně

Úsporné žárovky jsou dnes součástí každé domácnosti. Nejenže se díky nim snižuje světová spotřeba elektrické energie, ale i vaše účty. Víte ale, jak vybrat vhodný typ žárovky do dané místnosti?

Univerzálním řešením se v mnoha domácnostech staly kompaktní úsporné zářivky. Ty mají o 60 – 80% vyšší účinnost, 5x menší spotřebu a 15x delší životnost než běžné žárovky. Hodí se všude tam, kde potřebujete trvalejší osvětlení, jako je např. obývací pokoj. Halogenové žárovky využijete spíše na krátkodobé svícení, např. pro pracovní plochy v kuchyni, na toaletách a v koupelnách nebo ve sklepě. Také LED žárovky si pozvolna razí cestu do našich domácností. Najdeme je v různých dekorativních osvětleních, ale hodí se i pro běžné svícení. LED žárovky mají dlouhou životnost a nevadí jim ani časté vypínání a zapínání. Díky mechanické odolnosti jsou vhodným zdrojem světla i pro dětské pokoje.

2. Obměňte spotřebiče

Rozlučte se jednou provždy se starými spotřebiči. Ty nové jsou nejen mnohem výkonnější, ale také spotřebují méně energie. Při koupi spotřebiče vždy pozorně prostudujte energetické štítky, vhodné je vybírat v energetické třídě A + + a A + + +.

3. Jak na sprchování?

K osobní hygieně spotřebuje každý člověk až polovinu své denní spotřeby vody. To je v průměru 60 litrů za den. Pokud patříte mezi ekologicky smýšlející, určitě se už namísto koupání ve vaně raději sprchujete a vodu na čištění zubů si napouštíte do kelímku. Jak ale dál? Dobrou volbou jsou úsporné termostatické baterie do sprch, které umožňují nastavit teplotu vody. Odpadá tak mixování teplé a studené vody v baterii, díky kterému je spotřeba vody ve srovnání s obyčejnou pákovou baterií nižší o 50%. Dále můžete namontovat na všechny kohoutky také tzv. perlátory, které vodu obohacují o vzduch, a tím snižují její spotřebu.

4. Eko nábytek

Zelenější domácnost si můžete zabezpečit i výběrem vhodného nábytku. Zvolte nábytek z přírodnin jako je ratan nebo bambus, nebo oslovte některého z místních truhlářů. Získáte tak nejen jedinečný interiérový kousek, ale podpoříte i domácí ekonomiku. Zajímavou „eko“ alternativou klasického dřeva je i nábytek z plastového recyklátu, tedy z plastového odpadu. Plastový recyklát se používá hlavně pro nábytek zahradní, který musí mít snadno omyvatelný povrch a být odolný proti rozmarům počasí.

5. Myslete na barvy

Věděli jste, že výběr barev v interiéru může ovlivnit, kolik utratíte ročně za elektřinu? Světlé barvy totiž odrážejí více světla než tmavé odstíny. Díky tomu si v místnostech bez problémů vystačíte i se slabším osvětlením. Ideální barvou je bílá, která odráží nejvíce dopadajícího světla, dále žlutá nebo světle šedá. Při malování proto volte spíše světlé nebo pastelové odstíny. Stejně tak nezapomínejte ani na barvy při výběru podlah.

Zdroj: http://www.woman.sk/

Permanent link to this article: http://www.drevcel.cz/5-tipu-pro-zelenejsi-a-uspornejsi-bydleni/

2 comments

  1. admin

    v domácnosti je vždy nějaký nepořádek, i z toho důvodu pro čištění sedaček využíváme spolehlivou společnost

  2. admin

    krásné zelené bydlení nabízí nejen prodej bytu České Budějovice, ale i jiná místa v naší republice

Napsat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít