«

»

Čvc 16 2013

Print this Příspěvek

Barvy, které dají vašemu domovu život

1341306_sofaUrčitě to znáte z vlastní zkušenosti – rozhodnout se pro tu správnou barvu stěn v místnosti není vůbec jednoduché. Při výběru byste měli zohlednit základní kritéria rozdělení barev podle jejich „teploty“: teplé barvy jsou barvy ohně, tj. žlutá, oranžová, červená, hnědá a všechny jejich odstíny. Studené barvy jsou barvami ledu, např. bílá, šedá, modrá, zelená, modrofialová. Neutrální barvy jsou ty, které neumíme specifikovat, ke které z předešlých dvou patří.


Důležitá je i barevná kombinace, kde se projeví vliv teplé či studené barvy. Např. jemně zelená se nám v kombinaci s červenými barvami bude zdát studená, v kombinaci s modrými zase relativně teplá.

Barvy

Žlutá barva symbolizuje slunce, světlo, radost a optimismus, uvolňuje psychické napětí, podporuje koncentraci, symbolizuje tvořivost a moudrost. Žluté tóny dodávají prostoru letní nádech s pocity tepla a světla. Má pozitivní účinek na náladu a je ideální pro prosvětlení tmavých míst s menším slunečním svitem, do obývacích a dětských pokojů, případně na fasády.

 Oranžová je teplá, zářivá a velmi veselá barva ohně a slunce. Je podmanivá, vitální, slavnostní, dodává chuť do života a vyvolává pocit dobré nálady. Světlejší odstíny zvolte do tmavších prostor s nedostatečným přirozeným světlem, rozjasní jejich a proteplí. Povzbuzuje také chuť k jídlu a zrychluje trávení, vhodná je do jídelny a kuchyně. Světlejší odstíny oranžové napomáhají při ranním vstávání a jsou ideální do ložnice, obývacího a dětského pokoje, ale i na fasády a pro interiér škol, úřadů, obchodů, kaváren.

Modrá barva je barvou klidu, odpočinku, uvolnění a harmonie, připomíná bezoblačnou oblohu, která se odráží ve vodě a širé moře. Symbolizuje moudrost a hloubku, svěžest a čistotu. Je také znakem introvertního chování a vnitřního a duševního poznání. Je vhodnou barvou do ložnice, dětského pokoje a koupelny. Odpuzuje hmyz, proto se světlé odstíny používají také na fasády. Pokud ji použijete na větší plochy, zkombinujte ji s teplými odstíny, například když ji zkombinujete s bílou, vytvoříte elegantní, až slavnostní vzhled.

Zelená je barvou přírody, růstu, je z ní cítit naděje, jistotu, vyrovnanost a nový začátek. Signalizuje vnitřní klid a harmonii duše, její relaxační a uklidňující účinky pozitivně podporují nervový systém a pomáhají při poruchách spánku. Světlý odstín zelené působí na člověka uklidňujícím dojmem, a proto se hodí do všech místností určených k odpočinku a relaxaci, do obytných místností, ložnic, dětských pokojů, ale i do koupelen, kanceláří, na veřejná místa a na fasády. Velmi syté zelené odstíny mohou působit chladně a rušivě.

Zdroj: http://www.lenprezeny.sk/

Permanent link to this article: http://www.drevcel.cz/barvy-ktere-daji-vasemu-domovu-zivot/

1 comment

  1. admin

    vybrat si pro úklid bytových domů Praha solidní společnost, která vám zařídí pořádek v domě, je velice snadné, především díky internetu

Napsat komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít