«

»

Pro 27 2013

Print this Příspěvek

Jak se vyhnout oroseným oknům?

tiny-window-1422762-mOrosená okna většinou netěší nikoho . Pokud odhlédneme od toho, že pohled na „zpocené“ okno nadchne málokoho, je tu otázka, zda kondenzace je jen kosmetická chyba nebo jde o závažnější problém .

Nejčastější příčinou rosení oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti. Ke kondenzaci dochází tehdy, když se teplý a vlhký vzduch setká s chladnějším povrchem. V případě oken může být příčin několik. Dobrá zpráva je, že většinou nejsou na vině samotná okna – naopak, často je to potvrzení, že okna dobře těsní. Problém je spíše ve způsobu jejich používání.

Abyste mohli s kondenzací účinně bojovat, musíte nejprve zjistit, kde vzniká. Z tohoto pohledu rozlišujeme čtyři možné příčiny.

• Rosení okenních skel z vnější strany je signálem, že okna mají vynikající tepelně – izolační vlastnosti. Vnější sklo se v tomto případě ochlazuje více, než je teplota okolí, a neohřívá se přestupem tepla zevnitř ven. Nejde tedy o chybu, ale o přirozený jev v důsledku proměnlivého vnějšího počasí, kterému těžko přikážeme .

• Rosení v prostoru mezi skly je způsobeno tím, že do prostoru mezi okenními tabulemi, který má být hermeticky uzavřen, vniká vzduch. Může to být způsobeno prasklinou na skle nebo netěsností rámečku a spojení skel . V tomto případě se tedy jedná o chybu okna. Pokud jste sklo nebo rámeček nepoškodili sami, ihned to reklamujte .

• Rosení rámu ve funkční spáře nebo z vnitřní strany může mít více příčin. Například rosení rámu může být způsobeno nesprávným napojením okna na ostění, kde chybí tepelná izolace a tvoří se tepelné mosty. Rám se tak ochlazuje přiváděným studeným vzduchem zvenku a teplý vzduch uvnitř místnosti na něm kondenzuje. Skutečnou příčinu musí odhalit a řešit odborník, který by měl zkontrolovat správnost postupu montáže oken v porovnání s projektem a posoudit, zda nejsou pokřivené a podobně. Příčinou může být i nesprávné větrání, tomu se budeme věnovat dále. V každém případě je rosení rámů závažný problém, protože kdyby kondenzát uvnitř rámu zamrzl, může se například poškodit těsnění okna .

• Rosení okenních skel z vnitřní strany bývá nejobvyklejší. Zejména u novostaveb, ale i při rekonstrukcích starších budov . Na svědomí ho může mít nízká vnitřní povrchová teplota skla a vysoká vlhkost v bytě. U nových oken, které splňují požadavky nejnovějších norem, by k povrchové kondenzaci nemělo docházet . Pokud ano, popřemýšlejte o způsobu užívání vnitřního prostoru a dodržování zásad správného větrání.

 

zdroj: abc-byvanie.sk

Permanent link to this article: http://www.drevcel.cz/jak-se-vyhnout-orosenym-oknum/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít