«

»

Srp 28 2017

Print this Příspěvek

Když voda a vlhkost škodí našemu zdivu

Přívalové deště, náhlý přísun vlhkosti či časté změny teplo. To je jen krátný výčet situací, na které si musíme stále častěji zvykat. Intenzivní srážky střídané dlouhodobým suchem se pomalu ale jistě stávají standadním symbolem léta. Připraveni ale nemusíme být jen my, ale také naše nemovitosti, které povětrnostní podmínky také přímo ovlivňují.

Konkrétně z pohledu průsaku vlhkosti je zde potřeba, aby zdivo bylo dobře chráněno a bylo dostatečně odolné vůči zvýšené okolní vlhkost.

Větrání a topení nestačí

Pravidelným větráním a topením určitě nic nezkazíme. Naopak. Interiér a zdivo z vnitřní strany je také náchylné na plísně a vlhkostí mapy, takže přísun vzduchu ve spojení s dostatečnou teplotou může zdivu jen pomoci.

Bohužel je zde ale i okolní vzlínající vlhkost působící z vnější strany zdiva, kterou pouhým větráním a topením nejsme nijak schopni zastavit. Při působení vlhkosti z vnější strany zdiva se spoléhá, že samotné zdivo je dobře ošetřeno a ochráněno hydroizolační vrstvou, která případné průniky vlhkosti včas zastaví a zdivo ochrání. Bohužel kvalitní a dobře aplikovaná hydroizolační vrstva není u domů (a objektů obecně) vždy samozřejmostí. Velmi často se lze setkat se situací, kdy hydroizolační vrstva sice existuje, ale je v takovém stavu, že ani při nejmenším neplní svou funkci. Horší případ je ten, kdy vrstva odpuzující vzlínající vlhkost zcela chybí. Typicky se tak stává u starších nemovitostí, nicméně ale ani novější objekty nejsou výjimkou!

Jak postupovat při prniku vlhkosti?

Jestliže víme a je zjevné, že s naším zdivem není něco v pořádku a vlhkost nezadržitelně ničí vnitřní struktury zdiva, je potřeba povolat odborníky a připravit se na sanaci zdiva. Jedná se o specializovanou činnost, v rámci které je v existujícím zdivu vytvořena hydrozizolační bariéra (hydroizolace) mající za úkol vlhkost zadržet. Proces sanace vlhkého zdiva je náročný a vyžaduje nejen značnou dávku teoretických znalostí, ale samozřejmě i dostatek praktických zkušeností. Nejčastěji se používá metoda injektáž zdiva (krémová injektáž zdiva, chemická injektáž zdiva či tlaková injektáž zdiva), která spočívá v tom, že se do navrtaných otvorů ve zdivu vpraví speciální injektážní hmota. Ta následně funguje jako izolace.

Metod izolace však existuje hned několik. Je pak vždy ale na odborném dohledu, který musí zhodnotit, který přístup bude v danou situaci optimální. Volba metody sanace vlhkého zdiva totiž závisí na mnoha okolnostech.

Permanent link to this article: http://www.drevcel.cz/kdyz-voda-a-vlhkost-skodi-nasemu-zdivu/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít