«

»

Čvc 04 2013

Print this Příspěvek

Vybíráme okna do dřevostavby

IMG_0005.JPG_smallVýběr a nákup oken do dřevostavby s sebou nese mnohá úskalí, která bychom ani v nejmenším neměli brát na lehkou váhu. Nedílnou součástí každého domu jsou okna. Právě ona zajišťují průnik světla do domácnosti. Výběr oken bychom měli provést maximálně obezřetně v ohledu k mnohým úskalím, která nás mohou při jejich výběru a instalaci potkat. Je jich hned několik, takže je třeba se na ně zaměřit.

 Na okna myslete již u projektu

U dřevostavby se vyplatí na okna myslet již v přípravné fázi. Musíte si stanovit čisté rozměry stavebních otvorů určených pro plastová okna. Díky nim budete znát rozměr konkrétního okna anebo dveří a můžete je objednat u výrobce. Průběh stavby ze dřeva je poměrně rychlý, takže neobjednaná okna mohou všechno zastavit a stavba se zbytečně bude protahovat. To samé platí i v případě, že budete chtít na vašem domě předokenní rolety či žaluzie. Na ty je také ideální myslet již na počátku stavby, aby se v jejím průběhu nemuselo něco bourat anebo náročně stavebně upravovat.

 Pozor na průhyb u větších oken

Jestliže uvažujete o větších oknech a nechcete-li se jich vzdát, pak je vhodné opatřit tato okna vynášecím sloupkem. U oken většího rozměru logicky dochází k průhybu, který může způsobit to, že okno nebude vypadat hezky a nebude dostatečně těsnit. Co se týká materiálu sloupku, tak optimální je ocel. Její pevnost je maximální a okno bude dostatečně vyztužené proti přetvoření většího charakteru. Jinak lze ale volit i dřevěný překlad, jenž je schopen také okno uchránit před průhybem.

 Parotěsnost a tepelná izolace

U dřevostaveb je alfou a omegou předcházení zatékání a nadměrné vlhkosti prakticky všude. Náchylných míst je v dřevostavbě obrovské množství. Připojovací spára musí nezbytně být vybavena parotěsnou páskou. Volit lze i vodotěsné pásky, které jsou snad ještě optimálnější. Dveře i okna u dřevostavby musí mít spolehlivou tepelnou izolaci. Z hlediska tloušťky skla doporučuje do dřevostavby trojskla izolačního typu spolu s meziskelním rámečkem TGI či jiným.

Permanent link to this article: http://www.drevcel.cz/vybirame-okna-do-drevostavby/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít